Бесплатная консультация юриста в Москве
8 499 705-84-25

Консультируйтесь с юристом онлайн

268 юристов готовы ответить сейчас
Ответ за 15 минут
268 юристов сейчас на сайте
  1. Интеллектуальная собственность
  2. Интернет и право

Здраствуйте! Переслал Фото Паспорта и Водительского удостоверения Интернет Мошенникам)

Здраствуйте уважаемые! Меня очень волнует и пугает что может быть если я по своей глупости и доверчивости отослал интернет мошенникам сфотографировынные мои документы Паспорт две первые страницы и страница места регистрации и водительское удостовирение. Дело в том что мне на почту пришло письмо на английском языке (с Англии,Великобритания),что выиграл большую сумму и автомобиль занял 2-е место а всего мест 6, общался я с ними через переводчик тк.английский плохо знаю. 1) Заполнил анкету на их сайте с помощью присланного мне пароля и логина сайт xiayelectrical.com :

Dear E-mail User,

This is to inform you that your email address with MICROS ID JLP-74102-LTYT-861JH-3HE emerge our second place winner of $490,000 plus a brand new Range Rover SUV from the Xiaye Company™ End of year promotion.
Please confirm your status by logging to our site below.

Website : xiayelectrical.com
Username : w30y
Password : x33e

Mr. Larry Chen.
European Zonal Cordinator©

После заполнения ,со мной якобы связался какой то координатор :

Dr. Fredrick Kurt
( Xiaye Electrical European Zonal Co-ordinator)
-2012 Consumer e-mail awards Program-
Phone- 44 7035946510

где он мне описал дальнейшие указания ,как дальше действовать и что им понадобиться время что бы проверить мои данные и получить одобрения от их начальников ,якобы что я не потрачу эти деньги на наркотики и в общем что я добросовестный гражданин.

На следующий день мне пришло сообщение на почту ,что они все одобрили и теперь им надо ехать в манчестер что бы открыть на меня в банке Platinum Bank депозит на оффшортный счёт и как они это все сделают свяжуться со мной и дадут мне DPCODE расскажут что делать дальше ..

Dr. Fredrick Kurt
( Xiaye Electrical European Zonal Co-ordinator)
-2012 Consumer e-mail awards Program-
Phone- 44 7035946510
Dear Winner,

Compliments of the day to you. Let me inform you once more that writing you is actually a privilege because you are one very lucky person amongst the billions of people worldwide.Do you know that before the draw was held, our company was able to randomly collect up to 211046108 ? this is about two hundred and eleven million email address. Only six winners would emerge from this figure and now you have happened to be one of them happily placed in second position.With the level of excitement and happiness we put across people's faces each year, we at Xiaye are not disappointed with the millions of dollars we use to sponsor this program each year.
We simply call it giving back to the society what they have given us. We know we will attract more patronage as long as this promotion continues. Well without much enthusiasm let me use this opportunity to also say congratulations to your family and close friends who will definitely be celebrating with you at this point in time.With all this being said, i like you to know that my duty as your claims agent is to give you step-by-step instruction/assistance to enable you complete your claims and receive both your cash and newly acquired range rover SUV.
To begin, your details and ID that you have submitted are now being revised and verified by our company officials for accuracy.On receipt of their final approval, i will furnish you with further details to claim your prize. You also need to inform me if you wish to travel over to our office here in the United Kingdom or if you wish to claim your prize from your home using online wire transfer and other E-facilities.
I anticipate your response which i believe shouldn't take long because we have a very short time-line to complete your transaction.
Dr. Fredrick Kurt

Dr. Fredrick Kurt
(Xiaye European Zonal Co-ordinator)
-2012 Consumer e-mail awards Program-
Phone-( 44) 7035946510
Email – fredrick-kurt@live.com

Attn: Alexey Anatolyevich.

Compliments of the day to you. Let me start by informing you that after due process and scrutiny on your supplied data, Management has marked you qualified,approved and legally bona-fide to receive your prizes. Your ID, and other details supplied has been closely monitored and we believe you are a legitimate law abiding citizen of your country who will use this prize to promote your standard of living to a better level.
Without wasting much of your time i like to give you a detailed outline of our work.
1. Transfer of cash prize totaling $490,000 will commence immediately,we use e-banking system to securely wire your funds from UK to your country. 2. After receiving the cash prize in your $490,000(un-deducted) you should notify us because we will contact your bank to give us the actual report which will serve as a final confirmation that the whole funds was wired to you safely as documented. This further implies that no section of the $490,000 can be diverted,withdrawn or deducted until it finally reaches your bank account in Russia. 3. After clearing the above two steps, we will commence with shipment of your vehicle(Range rover sport) to you. I will send you the full specifications later. All winners in this year's promotion were all given a range rover. But the colours and options are quite different and it will be a matter of First-come-first-serve. Immediately you complete your $490,000 transfer, we will send you full documentations on the cars. Thereby you will have the opportunity to choose the one you prefer. 4. This last step is optional but we will heartedly appreciate it. After receipt of both prizes, you can snap pictures of you and your family/friends celebrating the event.These pictures will be added to our website to show the world the type of smiles we put in people's faces.

This morning at about 8:30am(UK TIME) my company superiors issued me a cheque of $490,000 with instructions to deposit it into a suspense account in your name. Within the next couple of hours i will be in Manchester to deposit the funds in Platinum bank as per the instructions of my company. Upon this deposit, i will be given a receipt which will contain a Deposit code. Later today i hope to be back with the DP code. This will enable you contact Platinum bank via e-mail and request a new offshore bank account be opened in your name. You will need to supply them your DPcode which i will e-mail you later and also you will need to e-mail them a copy of your ID card.
The purpose of the offshore account in your name is to facilitate the swift transfer of your $490,000 from the UK to Russia, This is our official way of processing winner's cash prizes and you only have less than 9days to begin and finish the transfer process. After sending you this e-mail, i will be leaving for Manchester to complete the process. Expect to hear back from me later in the evening.
Dr. Fredrick Kurt.

В этот же день они связались со мной и сказали что сотрудники банка одобрили открытие депозита и дали мне DPCODE : 105756426305 и сказали что бы я отправил письмо на E-Mail банка remittance@platinum.ltsbuk.com и предостваил им копию документов подтверждающие мою личность и PCODE : 105756426305 и открыть на меня оффшортный счёт . ( Что я по глупости и сделал ) когда понял что совершил глупость было поздно,проверил их сайт он существует 39 дней всего я им еще должен был отослать копию квитанции, что деньги дошли,в общем я им написал что (Вы Мошенники и я на вас уже написал куда надо)!!! Что мне делать ? Чего ждать !? Помогите пожалуйста советом!

06 Декабря 2012, 11:57, вопрос №29701 Алескей, г. Москва

Екатерина Белова

Сотрудник поддержки Правовед.ru

Похожие вопросы уже рассматривались, попробуйте посмотреть здесь:

Задать вопрос юристам сайта.

Сегодня 27.10.2016 мы ответили на 740 вопросов. Среднее время ответа — 14 минут.

Ответы юристов (3)

  • Юрист - Совков Евгений Георгиевич

    Здравствуйте, Алексей!

    Мне это что, переводить надо?!!

    Если переводить, то только за дополнительную плату.


    Во-первых: есть самый неприятный вид мошенничества, в некоторых странах (Украина, Россия…), когда в некоторых банках можно получить кредит по ксерокопии паспорта.

    Во-вторых: сканер-копии паспортов нужны для обмана игровых сайтов. Разные сайты с азартными играми на деньги (например, интернет-покер) при регистрации игроков требуют предоставить копию паспорта, чтобы убедиться в существовании личности игрока и подстраховаться от жульничества, когда, например, один и тот же человек регистрируется под десятком логинов и с этих десятков аккаунтов проигрывает себе-любимому.

    Есть и еще какие-то способы использовать ворованные копии паспортов, но, думаю, хватит и этих двух, чтобы понять: не стоит предоставлять фото своего паспорта кому попало.

    Представьте, что в один прекрасный день к вам приходит сообщение о просроченном кредите, который вы сами никогда не брали, да еще на хорошенькую сумму.

    Удачи Вам!

    06 Декабря 2012, 12:09
    Ответ юриста был полезен? + 0 - 0
  • Юрист - Стрельцова Надежда

    Сохранить все исходящие и входящие письма от них на материальный носитель, плюс скриншот с этого сайта (на всякий случай). И жить спокойно дальше. Ведь пока ничего страшного не случилось.

    06 Декабря 2012, 12:11
    Ответ юриста был полезен? + 0 - 0
  • Юрист - Хвостанцева Анна Вадимовна

    Если считаете опасность реальной, то заявите об утере паспорта и замените паспорт. То же с водительскими правами. Потратите время и деньги, но по крайней мере будете в некотором смысле защищены от мошенничества.

    07 Декабря 2012, 18:45
    Ответ юриста был полезен? + 0 - 0