8 499 938-65-20
Мы — ваш онлайн-юрист 👨🏻‍⚖️
Объясним пошагово, что делать в вашей ситуации. Разработаем документы и ответим на любой вопрос, даже самый маленький.

Все это — онлайн, с заботой о вас и по отличным ценам.

Shsjkakwl is a lot of stuff to be involved in the morning around the world and

kekeksksksl is the only player to win the tournament in the morning session and the next meeting's agenda is to be involved in the

13 сентября 2019, 06:03, Hamidulla Ziyoyev, г. Москва
Сергей Балахонцев
Сергей Балахонцев
Юрист, г. Москва

Добрый день! Право, подлежащее применению к гражданско-правовым отношениям с участием иностранных граждан или иностранных юридических лиц либо гражданско-правовым отношениям, осложненным иным иностранным элементом, в том числе в случаях, когда объект гражданских прав находится за границей, определяется на основании международных договоров Российской Федерации…

Если Вы желаете получить более подробную консультацию по данному
вопросу или задать другой вопрос, то можете обращаться ко мне в чат.
Готов оказать Вам помощь в составлении юридических документов. Услуги в чате оказываются на платной основе.

13 сентября 2019, 07:07
0
0
0
0
Консультация юриста бесплатно
Услуги юристов в Москве
Мы договариваемся с юристами в каждом городе о лучшей цене.
Похожие вопросы
Хищения
Когда деньги были переведены на транзитный счет
3 месяца назад меня уговорили играть в бирже , но мой брокер оказался мошенник сделал виртуальный веб терминал и сделал так чтобы я якобы обанкротилась ,но сам мои 7000 евро перевел на свой игровой адрес, наняла юриста , который собрал все документы и нашёл деньги . брокер их перевёл в биткоин и составили 052 ВТС также договорился с банком idgcyprus e inform you that we have completed the investigation of your request for attachment 27163212. After a full check of the history of your trading account registered in the "Ingoinvest", a number of violations of the clauses of the public offer agreement were revealed, namely clauses 1.3, 1.2.1, 3.4, 3.6 and other clauses of the electronic agreement. We also found more serious violations by brokerage companies and the legislation of our state on financial institutions. After a full check of the history of transactions on your trading account, we found discrepancies between the quotes at the time of opening your trades with the quotes of real liquidity providers. Also, after checking the history of deposits and withdrawals of your funds, we found an automatic blocking of withdrawals. It was also found that the entrance to the personal account and the trading terminal was carried out from several IP addresses of other countries. In connection with these violations, we make a decision in your favor. Taking into account the full amount on your trading terminal and all compensation payments, we have frozen 0.52 BTC on the broker's accounts and are ready to send this amount to you as the rightful owner. This amount can be transferred to any bank account licensed by the Electronic Money Institution (EMI) and also associated with Bitcoin, please note that this account can be personal or transit. We must also inform you that the amount of 0.52 BTC has been frozen for 10 business days, we ask you to provide this account in a response letter no later than the above deadlines. Thank you for your cooperation . .это то что нашли подтверждение, что он украл деньги ,потом письмо с результатом проверки ... Thank you for contacting our IDG Cyprus bank! Our bank has reviewed your application for opening a cryptocurrency account, and we are glad to inform you that you have passed the AML and KYC verification system and at the moment our bank can provide you with this service for opening such an account. The Bank provides the following services when opening a crypto account: A personal online banking manager who will be your personal assistant in any matter of account management, around the clock; A registered crypto-transit account; The possibility of using a transit account for 21 working days; Free conversion service from BTC to any other fiat currency; A personal account where you can perform all your conversion and transfer operations; Automatic closing of the account after the expiration of time; The possibility to get a physical card from our bank; (additional information on obtaining a card will be available in your personal account).The cost of opening an account for this period will be 0.014 BTC они за услуги попросили 1000 евро ,я отправила , пришло подтверждение .. The payment of 0.014 BTC was received in full. The transit account will be issued to you within the next 10 working hours, as soon as we complete the full package of documents, we will notify you to your email address. We ask you not to carry out one-time financial transactions over 0.3 BTC, as there is a huge bitcoin value and overdraft payments are possible due to exchange rate differences.. ....что деньги получены и дело идёт к концу sword e transit account will be issued to you within the next 10 working hours, as soon as we complete the full package of documents, we will notify you to your email address. We ask you not to carry out one-time financial transactions over 0.3 BTC, as there is a huge bitcoin value and overdraft payments are possible duOur bank exclusively works with cryptocurrency, we ask you to make a payment in the same way in cryptocurrency, through verified exchange offices or a crypto exchange, after payment, please send a payment receipt to our email. The conversion will be made at the exchange Rate at the time of receipt of funds. After payment and submission of the receipt to our bank, you will be opened and granted access to your personal account, as well as a login and pasto log in.... когда деньги были переведены на транзитный счет ..SWIFT transfers то оказалось ,что не хватает чека с моего банка что я там купила биткоин ,но мои банк не торгует ими ..пришло от них письмо . Dear IDG Cyprus, We, the Central Bank of Cyprus, inform you that the payment of the client of your bank Tatjana Braziene in the amount of EUR 16823,1752 has been suspended by the Cyprus state for further verification of the legality of this payment through our state. We ask the client Tatjana Braziene of the client and your bank to provide us with a complete package of documentation that can confirm the participation of this client of your bank in these funds, otherwise we, as a controlling organization for making international payments, will be forced to refuse the client of Tatjana Braziene to make this payment through our state. The payment in the amount of EUR 16823,1752 will be returned to the bank's balance within the next 12 hours IDG Cyprus я им объясняю что такого чека у меня нету и не я покупала их ,а мой брокер , и опять письмо ... We inform you that according to the documents you provided earlier, which can confirm your involvement in this payment, the Cyprus National Bank refused to process this payment. We can offer you a temporary personal account for a period of 5 working days to form a complete package of documents for making a financial payment in the amount of 0.52 BTC. This service in our bank will cost a fixed commission of 0.1 BTC The procedure is as follows: 1. You make a payment to your personal transit account in the amount of 0.1 BTC; 2. We provide you with a temporary personal account service and transfer funds from a transit account to a personal one; 3. In 5 working days we form a complete package of documents that the amount of 0.52 BTC belongs to you; 4. We make a payment in the international SWIFT mode with a full package of documents. теперь аппетит вырос и эта услуга по сегодняшнему курсу биткоина почти 4000 евро. я им объясняю что денег у меня нету так как брокер украл всё что было , ну они так нагло если у нас в банке лежит 16823 евро ,а вы мол утверждаете нету денег и если я не заплачу эту сумму то они будут вынуждены заявить моей стране о том, что я мошенница , а может даже быть и террористка ,подскажите пожалуйста как быть и правда что есть такое постановление обвинять меня ? ,,что мне делать я боюсь что получится так как раньше заплачу ,хотя нету чем и они меня кинут , написала вам ,надеюсь вы дадите мне совет Status Transfer amount Transfer currency Country of transfer receipt ( Beneficiary bank SWIFT code Beneficiary account Lock payment 14161.4824 Euro Lithuania LT-86135 LT457180200454724795 Awaiting Conversion 16823.1752 Euro Lithuania LT -86135 LT457180200454724795_) .....это мой замороженный счёт
28 августа, 08:30, вопрос №3088836, tatjana braziene, Шяуляй
1 ответ
Товарные знаки, патенты
However, at the same time site https:/xn-90aomdfb.com/ (биномо.com) violates the legislation of the Russian Federation namely articles 14.1-14.3 of the Federal Law "About Competition
Здравствуйте. Получил претензию что мой сайт биномо.Com совпадает с их брендом. И они просят как я понял закрыть весь сайт. Имеют ли они на это право? Good afternoon! We have detected usage on your site https://xn--90aomdfb.com/ (биномо.com) our intellectual property: - Binomo registered trademark (TM international registration number-1407292, check here - https://www3.wipo.int/madrid/monitor/en/showData.jsp?ID=ROM.1407292)- Binomo Legal Department Thus, you are violating our company's legally protected rights to the registered Binomo trademark, as well as the current legislation on fair competition in the market. The content posted on your site is confusingly similar to the content of the official Binomo site and gives the impression that its owner carries out activities similar to ours or is an official representative of Binomo. This circumstance misleads our customers and compromises our business reputation. In addition, there is every reason to believe that the site https://xn--90aomdfb.com/ (биномо.com). It can be used for the purpose of phishing, which is qualified as illegal access to computer information, as well as committing fraudulent actions in accordance with criminal law, which may entail legal consequences in the form of imprisonment. Also notify you that Binomo services are not available in the Russian Federation. However, at the same time site https://xn--90aomdfb.com/ (биномо.com) violates the legislation of the Russian Federation namely articles 14.1-14.3 of the Federal Law "About Competition Protection": - you use our trademark which results in distribution of false, inaccurate or distorted information that discredits us. - you use our trademark in materials that mislead consumers, competitors and other third parties. Also taking into account the above mentioned we would like to point out that dissemination of this information harms the business reputation of the Binomo brand. Based on the above, we REQUIRE you: Ø to cancel the domain https://xn--90aomdfb.com/ (биномо.com); Ø to stop the illegal use of Binomo TM; Ø to send to our email address legalcounsel@binomo.com confirmation of compliance with the specified requirements. If the specified requirements are not met, we will have to apply to: Ø to the administrative Commission of the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) to resolve the dispute in accordance with the Unified domain name dispute resolution policy (UDRP); Ø to the competent court for dispute resolution in accordance with applicable law. We hope for your awareness and cooperation.
10 июня, 10:34, вопрос №3052935, дмитрий, г. Москва
1 ответ
1200 ₽
Вопрос решен
Наследство
Search for interesting topics in Russian law
Hello, I am a German student and will -hopefully- soon start with my dissertation project on inheritance law. In this context I want to compare German law/jurisprudence with Russian law/jurisprudence. The topic is not yet fixed, I am now collecting ideas. I am taking into consideration the last will of spouses and the interpretation of such wills. I would now like to aks you as experts whether there are in Russian law/jurisprudence any "hot" topics or unsolved questions in connection with this that, which could be worth to be examined in detail and compared with German law. Any ideas are welcome :) Thanks in advance. Regards, Corinna You can answer me in Russian, I do understand.
05 июля 2019, 14:09, вопрос №2425334, Corinna, г. Москва
4 ответа
600 ₽
Вопрос решен
Международное право
Взыскание долга иностранной компанией с физ лица РФ
Добрый день! У меня следующая история, я арендовал сервер в Германии у одной из компании. И так получилось что за один из месяцев не прошла оплата по карте. Прошло несколько месяцев и мне написала совсе другая не едкая организация (взыскание задолжностей) и в письме указано что я должен оплатить долг той компании 34.80 евро, 49.00 евро за моральный ущерб и 9 евро. За услуги этой самой компании которая мне написала письмо. Если я не оплачу в течение. 5 дней то они вынуждены подать на меня в суд. В письме они ссылаются на грозненский кодекс Германи . Но я не гражданин Германии. Тем более у них нет ни паспортных данных ни чего кроме электронного ящика и фио, даже номера телефона нет. Я не хочу платить 90 евро. А могу лишь заплатить 34.80 которые я должен организации у которой арендовал сервер. Насколько я прав и насколько нужно серьезно относиться к данному письму от них? Ниже письмо от этой организации . Dear Mr. Vladimirovisch, as we have already informed you with our letter dated 4 May 2016, the company BSB Service GmbH (Server4You) has appointed us with the collection of an outstanding payment. For this contract concerning server rent from 25 Nov 2015, invoice dated on 25 Feb 2016 you owe our client a total amount of EUR34.80. A detailed list of the principal claim and dunning costs of our client can be seen in the attachement. Unfortunately, you have also not responded to our reminder dated 4 May 2016. In order to avoid additional costs, we ask you to pay the outstanding amount plus accrued default costs immediately. The total claim which you must settle consists of the following: our client's basic claim (value of the property for collection charges): EUR34.80 debt collection charges § 4 Abs. 5 RDGEG i.V.m. §§ 2, 13, Nr. 2300 VV RVG i.V.m. §§ 280, 286 BGB: EUR49.50 debt collection expenses § 4 Abs. 5 RDGEG i.V.m. §§ 2, 13, Nr. 7002 VV RVG i.V.m. §§ 280, 286 BGB: EUR9.90 --------------------------------------------------------- Total amount still outstanding (dated: 17 May 2016): EUR94.20 The asserted claim amounting of EUR94.20 is to be transferred to our bank account indicated below within the next 4 days indicating the file number 398510488. After the expiration of the deadline, we will have the claim assigned to us and initiate a judicial collection procedure according to §§ 688 ff. ZPO (Civil Process Order) with which considerable court and attorney costs will accrue and, if necessary, also enforcement costs for the bailiff. After the implementation of judicial enforcement proceedings, the loss of your creditworthiness must be taken into consideration due to the registration in the official list of debtors. Therefore, in your own interest, please settle this claim within the set time limit. With kind regards mediafinanz mediafinanz AG Registered as a debt collection agency by the District Court Osnabrück according to § 10 sect. 1 No. 1 RDG ------------------------------------------------------------ Weiße Breite 5 D-49084 Osnabrück Telefon: +49 (0)541 2029-171 Telefax: +49 (0)541 2029-181 E-Mail: team1@mediafinanz.de Internet: http://www.mediafinanz.de Management Board: Robert Weidmann Supervisory Board: Thomas Dold (chairman), Frank Wedekind, Anita Gluszak-Haefs Registered office of company: Osnabrück Local Court, Osnabrück HRB 202161 Tax number: 66/208/10083 VAT number: DE261012421 Bank account: ---------------------------------------------------------- mediafinanz AG IBAN: DE50 2655 0105 0000 2464 47 BIC: NOLADE22 Sparkasse Osnabrück Please specify AZ 398510488 as the reason for payment! ----------------------------------------DISCLAIMER----------------------------------------- This message contains confidential information and is intended exclusively for the addressee. Usage by third parties is forbidden. The company is not responsible for the correct, complete or undelayed delivery of this message. Conventional emails are not protected from access by third parties. We assume, therefore, no liability for the integrity of emails. These remarks also apply for future messages. -------------------------------------------------------------------------------------------
18 мая 2016, 07:20, вопрос №1255910, Илья, г. Москва
8 ответов
Интернет и право
Здраствуйте! Переслал Фото Паспорта и Водительского удостоверения Интернет Мошенникам)
Здраствуйте уважаемые! Меня очень волнует и пугает что может быть если я по своей глупости и доверчивости отослал интернет мошенникам сфотографировынные мои документы Паспорт две первые страницы и страница места регистрации и водительское удостовирение. Дело в том что мне на почту пришло письмо на английском языке (с Англии,Великобритания),что выиграл большую сумму и автомобиль занял 2-е место а всего мест 6, общался я с ними через переводчик тк.английский плохо знаю. 1) Заполнил анкету на их сайте с помощью присланного мне пароля и логина сайт xiayelectrical.com : Dear E-mail User, This is to inform you that your email address with MICROS ID JLP-74102-LTYT-861JH-3HE emerge our second place winner of $490,000 plus a brand new Range Rover SUV from the Xiaye Company™ End of year promotion. Please confirm your status by logging to our site below. Website : xiayelectrical.com Username : w30y Password : x33e Regards. Mr. Larry Chen. European Zonal Cordinator© После заполнения ,со мной якобы связался какой то координатор : FROM THE DESK OF- Dr. Fredrick Kurt ( Xiaye Electrical European Zonal Co-ordinator) -2012 Consumer e-mail awards Program- Phone- 44 7035946510 где он мне описал дальнейшие указания ,как дальше действовать и что им понадобиться время что бы проверить мои данные и получить одобрения от их начальников ,якобы что я не потрачу эти деньги на наркотики и в общем что я добросовестный гражданин. На следующий день мне пришло сообщение на почту ,что они все одобрили и теперь им надо ехать в манчестер что бы открыть на меня в банке Platinum Bank депозит на оффшортный счёт и как они это все сделают свяжуться со мной и дадут мне DPCODE расскажут что делать дальше .. 1) FROM THE DESK OF- Dr. Fredrick Kurt ( Xiaye Electrical European Zonal Co-ordinator) -2012 Consumer e-mail awards Program- Phone- 44 7035946510 __________________________________________________ ***VERIFICATION OF APPLICATION DATA*** Dear Winner, Compliments of the day to you. Let me inform you once more that writing you is actually a privilege because you are one very lucky person amongst the billions of people worldwide.Do you know that before the draw was held, our company was able to randomly collect up to 211046108 ? this is about two hundred and eleven million email address. Only six winners would emerge from this figure and now you have happened to be one of them happily placed in second position.With the level of excitement and happiness we put across people's faces each year, we at Xiaye are not disappointed with the millions of dollars we use to sponsor this program each year. We simply call it giving back to the society what they have given us. We know we will attract more patronage as long as this promotion continues. Well without much enthusiasm let me use this opportunity to also say congratulations to your family and close friends who will definitely be celebrating with you at this point in time.With all this being said, i like you to know that my duty as your claims agent is to give you step-by-step instruction/assistance to enable you complete your claims and receive both your cash and newly acquired range rover SUV. To begin, your details and ID that you have submitted are now being revised and verified by our company officials for accuracy.On receipt of their final approval, i will furnish you with further details to claim your prize. You also need to inform me if you wish to travel over to our office here in the United Kingdom or if you wish to claim your prize from your home using online wire transfer and other E-facilities. I anticipate your response which i believe shouldn't take long because we have a very short time-line to complete your transaction. ___________________________________ Regards, Dr. Fredrick Kurt 2)VISIT TO PLATINUM BANK FROM THE DESK OF- Dr. Fredrick Kurt (Xiaye European Zonal Co-ordinator) -2012 Consumer e-mail awards Program- Phone-( 44) 7035946510 Email – fredrick-kurt@live.com *****VISIT TO PLATINUM BANK***** Attn: Alexey Anatolyevich. Compliments of the day to you. Let me start by informing you that after due process and scrutiny on your supplied data, Management has marked you qualified,approved and legally bona-fide to receive your prizes. Your ID, and other details supplied has been closely monitored and we believe you are a legitimate law abiding citizen of your country who will use this prize to promote your standard of living to a better level. Without wasting much of your time i like to give you a detailed outline of our work. 1. Transfer of cash prize totaling $490,000 will commence immediately,we use e-banking system to securely wire your funds from UK to your country. 2. After receiving the cash prize in your $490,000(un-deducted) you should notify us because we will contact your bank to give us the actual report which will serve as a final confirmation that the whole funds was wired to you safely as documented. This further implies that no section of the $490,000 can be diverted,withdrawn or deducted until it finally reaches your bank account in Russia. 3. After clearing the above two steps, we will commence with shipment of your vehicle(Range rover sport) to you. I will send you the full specifications later. All winners in this year's promotion were all given a range rover. But the colours and options are quite different and it will be a matter of First-come-first-serve. Immediately you complete your $490,000 transfer, we will send you full documentations on the cars. Thereby you will have the opportunity to choose the one you prefer. 4. This last step is optional but we will heartedly appreciate it. After receipt of both prizes, you can snap pictures of you and your family/friends celebrating the event.These pictures will be added to our website to show the world the type of smiles we put in people's faces. NEXT PHASE OF TRANSACTION.... This morning at about 8:30am(UK TIME) my company superiors issued me a cheque of $490,000 with instructions to deposit it into a suspense account in your name. Within the next couple of hours i will be in Manchester to deposit the funds in Platinum bank as per the instructions of my company. Upon this deposit, i will be given a receipt which will contain a Deposit code. Later today i hope to be back with the DP code. This will enable you contact Platinum bank via e-mail and request a new offshore bank account be opened in your name. You will need to supply them your DPcode which i will e-mail you later and also you will need to e-mail them a copy of your ID card. The purpose of the offshore account in your name is to facilitate the swift transfer of your $490,000 from the UK to Russia, This is our official way of processing winner's cash prizes and you only have less than 9days to begin and finish the transfer process. After sending you this e-mail, i will be leaving for Manchester to complete the process. Expect to hear back from me later in the evening. ---------------- Regards, Dr. Fredrick Kurt. В этот же день они связались со мной и сказали что сотрудники банка одобрили открытие депозита и дали мне DPCODE : 105756426305 и сказали что бы я отправил письмо на E-Mail банка remittance@platinum.ltsbuk.com и предостваил им копию документов подтверждающие мою личность и PCODE : 105756426305 и открыть на меня оффшортный счёт . ( Что я по глупости и сделал ) когда понял что совершил глупость было поздно,проверил их сайт он существует 39 дней всего я им еще должен был отослать копию квитанции, что деньги дошли,в общем я им написал что (Вы Мошенники и я на вас уже написал куда надо)!!! Что мне делать ? Чего ждать !? Помогите пожалуйста советом!
06 декабря 2012, 08:57, вопрос №29701, Алескей Кузнецов, г. Москва
3 ответа
Дата обновления страницы 13.09.2019