Когда деньги были переведены на транзитный счет

3 месяца назад меня уговорили играть в бирже , но мой брокер оказался мошенник сделал виртуальный веб терминал и сделал так чтобы я якобы обанкротилась ,но сам мои 7000 евро перевел на свой игровой адрес, наняла юриста , который собрал все документы и нашёл деньги . брокер их перевёл в биткоин и составили 052 ВТС также договорился с банком idgcyprus e inform you that we have completed the investigation of your request for attachment 27163212. After a full check of the history of your trading account registered in the "Ingoinvest", a number of violations of the clauses of the public offer agreement were revealed, namely clauses 1.3, 1.2.1, 3.4, 3.6 and other clauses of the electronic agreement. We also found more serious violations by brokerage companies and the legislation of our state on financial institutions. After a full check of the history of transactions on your trading account, we found discrepancies between the quotes at the time of opening your trades with the quotes of real liquidity providers. Also, after checking the history of deposits and withdrawals of your funds, we found an automatic blocking of withdrawals. It was also found that the entrance to the personal account and the trading terminal was carried out from several IP addresses of other countries. In connection with these violations, we make a decision in your favor. Taking into account the full amount on your trading terminal and all compensation payments, we have frozen 0.52 BTC on the broker's accounts and are ready to send this amount to you as the rightful owner. This amount can be transferred to any bank account licensed by the Electronic Money Institution (EMI) and also associated with Bitcoin, please note that this account can be personal or transit. We must also inform you that the amount of 0.52 BTC has been frozen for 10 business days, we ask you to provide this account in a response letter no later than the above deadlines. Thank you for your cooperation . .это то что нашли подтверждение, что он украл деньги ,потом письмо с результатом проверки ... Thank you for contacting our IDG Cyprus bank! Our bank has reviewed your application for opening a cryptocurrency account, and we are glad to inform you that you have passed the AML and KYC verification system and at the moment our bank can provide you with this service for opening such an account. The Bank provides the following services when opening a crypto account: A personal online banking manager who will be your personal assistant in any matter of account management, around the clock; A registered crypto-transit account; The possibility of using a transit account for 21 working days; Free conversion service from BTC to any other fiat currency; A personal account where you can perform all your conversion and transfer operations; Automatic closing of the account after the expiration of time; The possibility to get a physical card from our bank; (additional information on obtaining a card will be available in your personal account).The cost of opening an account for this period will be 0.014 BTC они за услуги попросили 1000 евро ,я отправила , пришло подтверждение .. The payment of 0.014 BTC was received in full. The transit account will be issued to you within the next 10 working hours, as soon as we complete the full package of documents, we will notify you to your email address. We ask you not to carry out one-time financial transactions over 0.3 BTC, as there is a huge bitcoin value and overdraft payments are possible due to exchange rate differences.. ....что деньги получены и дело идёт к концу sword e transit account will be issued to you within the next 10 working hours, as soon as we complete the full package of documents, we will notify you to your email address. We ask you not to carry out one-time financial transactions over 0.3 BTC, as there is a huge bitcoin value and overdraft payments are possible duOur bank exclusively works with cryptocurrency, we ask you to make a payment in the same way in cryptocurrency, through verified exchange offices or a crypto exchange, after payment, please send a payment receipt to our email. The conversion will be made at the exchange Rate at the time of receipt of funds. After payment and submission of the receipt to our bank, you will be opened and granted access to your personal account, as well as a login and pasto log in.... когда деньги были переведены на транзитный счет ..SWIFT transfers то оказалось ,что не хватает чека с моего банка что я там купила биткоин ,но мои банк не торгует ими ..пришло от них письмо . Dear IDG Cyprus, We, the Central Bank of Cyprus, inform you that the payment of the client of your bank Tatjana Braziene in the amount of EUR 16823,1752 has been suspended by the Cyprus state for further verification of the legality of this payment through our state. We ask the client Tatjana Braziene of the client and your bank to provide us with a complete package of documentation that can confirm the participation of this client of your bank in these funds, otherwise we, as a controlling organization for making international payments, will be forced to refuse the client of Tatjana Braziene to make this payment through our state. The payment in the amount of EUR 16823,1752 will be returned to the bank's balance within the next 12 hours IDG Cyprus я им объясняю что такого чека у меня нету и не я покупала их ,а мой брокер , и опять письмо ... We inform you that according to the documents you provided earlier, which can confirm your involvement in this payment, the Cyprus National Bank refused to process this payment. We can offer you a temporary personal account for a period of 5 working days to form a complete package of documents for making a financial payment in the amount of 0.52 BTC. This service in our bank will cost a fixed commission of 0.1 BTC The procedure is as follows: 1. You make a payment to your personal transit account in the amount of 0.1 BTC; 2. We provide you with a temporary personal account service and transfer funds from a transit account to a personal one; 3. In 5 working days we form a complete package of documents that the amount of 0.52 BTC belongs to you; 4. We make a payment in the international SWIFT mode with a full package of documents. теперь аппетит вырос и эта услуга по сегодняшнему курсу биткоина почти 4000 евро. я им объясняю что денег у меня нету так как брокер украл всё что было , ну они так нагло если у нас в банке лежит 16823 евро ,а вы мол утверждаете нету денег и если я не заплачу эту сумму то они будут вынуждены заявить моей стране о том, что я мошенница , а может даже быть и террористка ,подскажите пожалуйста как быть и правда что есть такое постановление обвинять меня ? ,,что мне делать я боюсь что получится так как раньше заплачу ,хотя нету чем и они меня кинут , написала вам ,надеюсь вы дадите мне совет Status Transfer amount Transfer currency Country of transfer receipt ( Beneficiary bank SWIFT code Beneficiary account Lock payment 14161.4824 Euro Lithuania LT-86135 LT457180200454724795 Awaiting Conversion 16823.1752 Euro Lithuania LT -86135 LT457180200454724795_) .....это мой замороженный счёт

, tatjana braziene, Шяуляй
Жанна Полынцева
Юрист, г. Оренбург

Здравствуйте, Татьяна.

Чтобы поймать преступника по горячему следу, лучше сразу обратиться в ближайшее отделение полиции по месту жительства. Чем быстрее вы сообщите о преступлении, тем больше шансов наказать мошенников. Но если вы боитесь потратить время и ничего не добиться, то хотя бы отправьте электронное обращение в управление «К» МВД России.

Если у мошенника есть сайт, то наказать его еще проще. Можно сразу сообщить о вредоносном сайте, чтобы его заблокировали. Даже если преступника не получится поймать, вы сохраните деньги других пользователей.

Обращайтесь в полицию с заявлением о мошенничестве. Через приложение МВД можно узнать адрес ближайшего отделения и быстро с ним связаться.

Надеюсь, мой ответ был для вас полезным.

С уважением,

Жанна Полынцева