Как да подам жалба

Hi my friend has invested in a company in Russia , after he paid they have blocked him and are not responding to his messages. He thinks they will not return him money or passport. Who is the regulator of Statom Group? How can I complain about it?

Thank you in advance

, Яна, г. Москва
Александр Аганов
Адвокат, г. Москва

Яна добрый день!

Если я правильно понял Ваш вопрос, то рекомендую Вашему другу обратиться с заявлением в правоохранительные органы!