8 499 938-65-20
Мы — ваш онлайн-юрист 👨🏻‍⚖️
Объясним пошагово, что делать в вашей ситуации. Разработаем документы и ответим на любой вопрос, даже самый маленький.

Все это — онлайн, с заботой о вас и по отличным ценам.

Labour legislation

В трудовом законадательстве, при выходе на работе в субботу или воскресенье к примеру на 2 часа оплачивается весь рабочий день или только отработанное время? И какой нормой это регулируется? Заранее благодарю вас.

, Anatoly, г. Санкт-Петербург
Никита Кусакин
Никита Кусакин
Юрист, г. Екатеринбург

Добрый день, Анатолий.
Ст. 153 Трудового кодекса РФ:

Работа в выходной или нерабочий праздничный день оплачивается не менее чем в двойном размере:
сдельщикам — не менее чем по двойным сдельным расценкам;
работникам, труд которых оплачивается по дневным и часовым тарифным
ставкам, — в размере не менее двойной дневной или часовой тарифной
ставки;
работникам, получающим оклад (должностной оклад), — в размере не
менее одинарной дневной или часовой ставки (части оклада (должностного
оклада) за день или час работы) сверх оклада (должностного оклада), если
работа в выходной или нерабочий праздничный день производилась в
пределах месячной нормы рабочего времени, и в размере не менее двойной
дневной или часовой ставки (части оклада (должностного оклада) за день
или час работы) сверх оклада (должностного оклада), если работа
производилась сверх месячной нормы рабочего времени.
Конкретные размеры оплаты за работу в выходной или нерабочий
праздничный день могут устанавливаться коллективным договором, локальным
нормативным актом, принимаемым с учетом мнения представительного органа
работников, трудовым договором.
По желанию работника, работавшего в выходной или нерабочий
праздничный день, ему может быть предоставлен другой день отдыха. В этом
случае работа в выходной или нерабочий праздничный день оплачивается в
одинарном размере, а день отдыха оплате не подлежит.
Оплата труда в выходные и нерабочие праздничные дни творческих
работников средств массовой информации, организаций кинематографии,
теле- и видеосъемочных коллективов, театров, театральных и концертных
организаций, цирков и иных лиц, участвующих в создании и (или)
исполнении (экспонировании) произведений, в соответствии с перечнями
работ, профессий, должностей этих работников, утверждаемыми
Правительством Российской Федерации с учетом мнения Российской
трехсторонней комиссии по регулированию социально-трудовых отношений,
может определяться на основании коллективного договора, локального
нормативного акта, трудового договора.

1
0
1
0
Консультация юриста бесплатно
Услуги юристов в Москве
Мы договариваемся с юристами в каждом городе о лучшей цене.
Похожие вопросы
Хищения
Когда деньги были переведены на транзитный счет
3 месяца назад меня уговорили играть в бирже , но мой брокер оказался мошенник сделал виртуальный веб терминал и сделал так чтобы я якобы обанкротилась ,но сам мои 7000 евро перевел на свой игровой адрес, наняла юриста , который собрал все документы и нашёл деньги . брокер их перевёл в биткоин и составили 052 ВТС также договорился с банком idgcyprus e inform you that we have completed the investigation of your request for attachment 27163212. After a full check of the history of your trading account registered in the "Ingoinvest", a number of violations of the clauses of the public offer agreement were revealed, namely clauses 1.3, 1.2.1, 3.4, 3.6 and other clauses of the electronic agreement. We also found more serious violations by brokerage companies and the legislation of our state on financial institutions. After a full check of the history of transactions on your trading account, we found discrepancies between the quotes at the time of opening your trades with the quotes of real liquidity providers. Also, after checking the history of deposits and withdrawals of your funds, we found an automatic blocking of withdrawals. It was also found that the entrance to the personal account and the trading terminal was carried out from several IP addresses of other countries. In connection with these violations, we make a decision in your favor. Taking into account the full amount on your trading terminal and all compensation payments, we have frozen 0.52 BTC on the broker's accounts and are ready to send this amount to you as the rightful owner. This amount can be transferred to any bank account licensed by the Electronic Money Institution (EMI) and also associated with Bitcoin, please note that this account can be personal or transit. We must also inform you that the amount of 0.52 BTC has been frozen for 10 business days, we ask you to provide this account in a response letter no later than the above deadlines. Thank you for your cooperation . .это то что нашли подтверждение, что он украл деньги ,потом письмо с результатом проверки ... Thank you for contacting our IDG Cyprus bank! Our bank has reviewed your application for opening a cryptocurrency account, and we are glad to inform you that you have passed the AML and KYC verification system and at the moment our bank can provide you with this service for opening such an account. The Bank provides the following services when opening a crypto account: A personal online banking manager who will be your personal assistant in any matter of account management, around the clock; A registered crypto-transit account; The possibility of using a transit account for 21 working days; Free conversion service from BTC to any other fiat currency; A personal account where you can perform all your conversion and transfer operations; Automatic closing of the account after the expiration of time; The possibility to get a physical card from our bank; (additional information on obtaining a card will be available in your personal account).The cost of opening an account for this period will be 0.014 BTC они за услуги попросили 1000 евро ,я отправила , пришло подтверждение .. The payment of 0.014 BTC was received in full. The transit account will be issued to you within the next 10 working hours, as soon as we complete the full package of documents, we will notify you to your email address. We ask you not to carry out one-time financial transactions over 0.3 BTC, as there is a huge bitcoin value and overdraft payments are possible due to exchange rate differences.. ....что деньги получены и дело идёт к концу sword e transit account will be issued to you within the next 10 working hours, as soon as we complete the full package of documents, we will notify you to your email address. We ask you not to carry out one-time financial transactions over 0.3 BTC, as there is a huge bitcoin value and overdraft payments are possible duOur bank exclusively works with cryptocurrency, we ask you to make a payment in the same way in cryptocurrency, through verified exchange offices or a crypto exchange, after payment, please send a payment receipt to our email. The conversion will be made at the exchange Rate at the time of receipt of funds. After payment and submission of the receipt to our bank, you will be opened and granted access to your personal account, as well as a login and pasto log in.... когда деньги были переведены на транзитный счет ..SWIFT transfers то оказалось ,что не хватает чека с моего банка что я там купила биткоин ,но мои банк не торгует ими ..пришло от них письмо . Dear IDG Cyprus, We, the Central Bank of Cyprus, inform you that the payment of the client of your bank Tatjana Braziene in the amount of EUR 16823,1752 has been suspended by the Cyprus state for further verification of the legality of this payment through our state. We ask the client Tatjana Braziene of the client and your bank to provide us with a complete package of documentation that can confirm the participation of this client of your bank in these funds, otherwise we, as a controlling organization for making international payments, will be forced to refuse the client of Tatjana Braziene to make this payment through our state. The payment in the amount of EUR 16823,1752 will be returned to the bank's balance within the next 12 hours IDG Cyprus я им объясняю что такого чека у меня нету и не я покупала их ,а мой брокер , и опять письмо ... We inform you that according to the documents you provided earlier, which can confirm your involvement in this payment, the Cyprus National Bank refused to process this payment. We can offer you a temporary personal account for a period of 5 working days to form a complete package of documents for making a financial payment in the amount of 0.52 BTC. This service in our bank will cost a fixed commission of 0.1 BTC The procedure is as follows: 1. You make a payment to your personal transit account in the amount of 0.1 BTC; 2. We provide you with a temporary personal account service and transfer funds from a transit account to a personal one; 3. In 5 working days we form a complete package of documents that the amount of 0.52 BTC belongs to you; 4. We make a payment in the international SWIFT mode with a full package of documents. теперь аппетит вырос и эта услуга по сегодняшнему курсу биткоина почти 4000 евро. я им объясняю что денег у меня нету так как брокер украл всё что было , ну они так нагло если у нас в банке лежит 16823 евро ,а вы мол утверждаете нету денег и если я не заплачу эту сумму то они будут вынуждены заявить моей стране о том, что я мошенница , а может даже быть и террористка ,подскажите пожалуйста как быть и правда что есть такое постановление обвинять меня ? ,,что мне делать я боюсь что получится так как раньше заплачу ,хотя нету чем и они меня кинут , написала вам ,надеюсь вы дадите мне совет Status Transfer amount Transfer currency Country of transfer receipt ( Beneficiary bank SWIFT code Beneficiary account Lock payment 14161.4824 Euro Lithuania LT-86135 LT457180200454724795 Awaiting Conversion 16823.1752 Euro Lithuania LT -86135 LT457180200454724795_) .....это мой замороженный счёт
, вопрос №3088836, tatjana braziene, Шяуляй
1 ответ
Товарные знаки, патенты
However, at the same time site https:/xn-90aomdfb.com/ (биномо.com) violates the legislation of the Russian Federation namely articles 14.1-14.3 of the Federal Law "About Competition
Здравствуйте. Получил претензию что мой сайт биномо.Com совпадает с их брендом. И они просят как я понял закрыть весь сайт. Имеют ли они на это право? Good afternoon! We have detected usage on your site https://xn--90aomdfb.com/ (биномо.com) our intellectual property: - Binomo registered trademark (TM international registration number-1407292, check here - https://www3.wipo.int/madrid/monitor/en/showData.jsp?ID=ROM.1407292)- Binomo Legal Department Thus, you are violating our company's legally protected rights to the registered Binomo trademark, as well as the current legislation on fair competition in the market. The content posted on your site is confusingly similar to the content of the official Binomo site and gives the impression that its owner carries out activities similar to ours or is an official representative of Binomo. This circumstance misleads our customers and compromises our business reputation. In addition, there is every reason to believe that the site https://xn--90aomdfb.com/ (биномо.com). It can be used for the purpose of phishing, which is qualified as illegal access to computer information, as well as committing fraudulent actions in accordance with criminal law, which may entail legal consequences in the form of imprisonment. Also notify you that Binomo services are not available in the Russian Federation. However, at the same time site https://xn--90aomdfb.com/ (биномо.com) violates the legislation of the Russian Federation namely articles 14.1-14.3 of the Federal Law "About Competition Protection": - you use our trademark which results in distribution of false, inaccurate or distorted information that discredits us. - you use our trademark in materials that mislead consumers, competitors and other third parties. Also taking into account the above mentioned we would like to point out that dissemination of this information harms the business reputation of the Binomo brand. Based on the above, we REQUIRE you: Ø to cancel the domain https://xn--90aomdfb.com/ (биномо.com); Ø to stop the illegal use of Binomo TM; Ø to send to our email address legalcounsel@binomo.com confirmation of compliance with the specified requirements. If the specified requirements are not met, we will have to apply to: Ø to the administrative Commission of the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) to resolve the dispute in accordance with the Unified domain name dispute resolution policy (UDRP); Ø to the competent court for dispute resolution in accordance with applicable law. We hope for your awareness and cooperation.
, вопрос №3052935, дмитрий, г. Москва
1 ответ
300 ₽
Вопрос решен
Защита прав работников
Заставляют работать во время карантина
Здравствуйте. Работаю на тракторном заводе. Подписан указ о нерабочей неделе http://kremlin.ru/events/president/news/63065. Сначала руководство объявило о том, что с 30 по 3 никто не работает, потом видимо их планы поменялись и было сказано что продолжаем работать в штатном режиме. Никаких приказов о привлечении к работе в эти дни нет. Руководство ссылается на рекомендации и дополнению к рекомендациям минтруда https://rosmintrud.ru/labour/relationship/380 https://rosmintrud.ru/labour/relationship/379 . На сколько требования руководства законны? спасибо!
, вопрос №2728780, кирилл, г. Санкт-Петербург
14 ответов
800 ₽
Вопрос решен
Все
Будут ли какие-то ли последствия, если я откажусь оплачивать данный счёт? Подробнее в описании проблемы
Добрый день! Ситуация следующая, не живу по месту прописки, недавно приезжал и увидел в почтовом ящике целый ворох писем с требованием оплатить от intrum justitia ранее заказываемый хостинг от hetzner. У них оплата постфактуп, то есть пока сам не выключишь сервер, он будет работать и они будут высылать счета, даже если он не используется. Пример письма Dear Madam, dear sir, in spite of repeated requests, you have still not met your financial obligation and have not settled this account. You have failed to respond to our payment notice as well as both reminders We can't wait any longer for the amount due to our client and have therefore instrusted our solicitors to investigate legal proceedings in order to safeguard our clients interests. Should the amount due not have been paid by today, an application wiil made to court to issue a payment order. Such action will result in additional cost being added to the debt. The total amount up to the 22.05.2017 is EUR 156 including interest. An assembly of the debt can be found on the back side of the letter. However, we urgently advice you to contact us immediately, if you feel that the amount claimed is not justified or if any payment has not been considered in our statement of account. Be advised that our courts will impose all incurred on you, if the reason for your objection does not correspond with our German legislation. Будут ли какие-то ли последствия, если я откажусь оплачивать данный счёт? Так как очень странная ситуация, 50% этого счёта это требования оплатить хостинг который я не использовал, вторые 50% это комиссия данной intrum justitia. Очень похоже на какой-то развод.
, вопрос №1689713, Илья, г. Ростов-на-Дону
6 ответов
Взыскание задолженности
Работодатель на платит уже 11 месяцев
Здравствуйте! директор-француз имея финансовую компанию в Женеве решил создать филиал на острове Маврикий. Со мной был подписан рабочий контракт (я переводчик) от 01.08.2013 г. С тех пор я НИ РАЗУ не получала зарплату. Директор говорит, что дела идут неважно, нет инвесторов и прибыли нет. постоянно кормит "завтраками". я боюсь, что он просто сбежит с острова и я останусь ни с чем. что мне делать? я обращалась в Ministry of labour Маврикия, но там сказали, что не могут помочь,потому что в контракте прописана моя заработная плата в евро,а они, мол, рассматривают только проблемы с местной валютой. В полиции отреагировали вяло, мол, это не криминал. Я получила Permit на проживание и работу на этом острове сроком на 3 года. Появилась личная жизнь, и теперь я боюсь,что директор меня уволит, закроет Permit и меня в известность не поставит. и я получу проблемы с законом и уже никогда не смогу сюда вернуться.что мне делать?
, вопрос №505850, Ирина, г. Санкт-Петербург
1 ответ