Company A registered in Russia has an outsource accounting agent (Company B) which is also registered in Russia

Company A registered in Russia has an outsource accounting agent (Company B) which is also registered in Russia. Company A needs to transfer personal data of its employees to Company B for accounting purposes. Please describe briefly the steps which Company A should take to ensure lawfulness of such a data transfer.

, Мария, г. Москва
Максим Епишкин
Юрист, г. Саратов

Dear Maria Moscow.

For the purposes of the Federal Law «On Personal Data» dated 27.07.2006 N 152-FZ, you need to obtain the written consent of the person for the processing, storage, transfer of whose personal data you plan to transfer. Accordingly, if a person gives you consent to the processing of personal data, then you can legally use them.

With respect

Maxim Sergeevich

Epishkin

Уважаемая Мария Москва.

Для целей Федеральный закон «О персональных данных» от 27.07.2006 N 152-ФЗ вам необходимо получить письменное согласие лица на обработку, хранение, передачу персональных данных которого вы планируете передать. Соответственно если лицо предоставит вам согласие на обработку персональных данных то вы можете на законных основаниях использовать их.

С уважением

Максим Сергеевич

Епишкин