Hi my name is Lars-Erik and I live in Sweden and I have a girlfriend in Russia and she has a debt to the bank and I send way money for her to repay the loan but then her dad got bad so she had to take

hi my name is Lars-Erik and I live in Sweden and I have a girlfriend in Russia and she has a debt to the bank and I send way money for her to repay the loan but then her dad got bad so she had to take out more loans and now they have sent collectors on her and they have threatened her and dragged her down to the basement and a few days ago they did the same thing again and then they beat her. and I have told her that I will stand up to help her. now my question comes can you help her and talk to the collectors and make an installment plan and she leaves them and what does it cost to hire you? and if you can help me and that you hear from me as soon as possible lars

Уточнение от клиента
still she pays them this month and then they should let her be with them they do not and they want more money in from her. she should not have to hide from them because she has paid them and she is life scared every day and I am life scared that someone happens she hopes you can help me and answer how to do
, Клиент, г. Москва
Ахтаналиев Руслан
Юрист, г. Саратов

Good afternoon. Lars-Erik, I will answer your question and apologize in advance for my poor English.

The situation you described very much resembles the so-called marriage scam, when girls pull money from their friends under various pretexts, including possible debts to collectors. For a more accurate answer to your question, I need to study all the circumstances of the case in order to understand whether you are being deceived or not. You can contact me in the chat (services are provided on a paid basis).

Клиент
Клиент, г. Москва
hi again yes I know about the marriage scam and I have just as bad with my English and when I talk to her I have a translator who can translate from Swedish to Russian. yes it is the second time that the collectors pull her down in the basement and this time they beat her and she should not have to go to her grandmother all the time to feel safe

If this is true, then this is a gross violation of the law. She needs to contact the police on the fact of the crime committed against her, otherwise the collectors will not calm down.

Алексей Будников
Юрист, г. Москва

Dear Lars-Erik,

It looks like your girlfriend's debt was indeed transferred to debt collectors who are violating collection laws. The actions of collectors are illegal, your girlfriend needs legal protection of her rights. To do this, your girlfriend needs to write a statement to the police. You need to find out which collection organization is engaged in debt collection. I can help you resolve your girlfriend's problems with debt collectors. Does your girlfriend live in Moscow? Is it possible to contact her?

Юрий Грибов
Юрист, г. Тольятти

Здравствуйте!

and now they have sent collectors on her and they have threatened her and dragged her down to the basement

Думаю, ваша девушка в России очень хорошо разводит вас на деньги. Те времена, когда людей за финансовые долги затаскивали в подвалы, избивали, применяли устрашающие меры воздействия, давно прошли еще в 90-х годах 20 века!!!

Сейчас все быстро решается в судебном порядке, а за указанные действия полиция быстро привлекает к уголовной ответственности в соответствии с нормами Уголовного кодекса России.

А ваша девушка- обыкновенная мошенница!!!