Нарушение прав интеллектуальной собственности

Мой вопрос похож на этот, только я размещал на сайте оригинальные товары ввезенные не через официального дистрибьютора в РФ. Название марки изменено, пусть будет «CALVIN»

https://pravoved.ru/question/1...

Суть письма

To Whom It May Concern:

I hereby state under penalty of perjury that I am authorized to act on behalf of Ivan Vos Holding B.V. (hereafter referred to as “CALVIN”), with its principal place of business at Reggestraat 17, 5347 JG, OSS, Netherlands. CALVIN is the exclusive owner of several Intellectual Property Rights (“IPRs”) in different countries, including, but not limited to, trademarks, word marks, logos, and copyrights which may be found on the website: www.CALVINsport.com.

Any exploitation (including but not limited to the use) of CALVIN IPRs must be expressly authorized by my client.

It has come to our client’s attention that МОЙДОМЕн.ru is using images which belong to CALVIN and which were first published on www.CALVINsport.com. I have a good faith belief that such use has not been authorized by CALVIN, its agents, or the law, and therefore constitutes copyright infringement.

We refer to the URLs below, on which the infringement referenced above exists (560 product listings at the time that the infringement was detected):

https://МОйДОмен.ru/brand/CALV...

On behalf of CALVIN, I respectfully request that you cease and desist all infringements of CALVIN’s IPRs and permanently remove the infringing web-pages within 48 hours of receiving this letter. If you do not comply with these legitimate demands within the above deadline, CALVIN may take further legal action.

The information contained in this letter is accurate and shall not affect in any way, the rights, remedies and/or defenses that my client has, had, or may have for acting in this matter.

I look forward to hearing from you.

Kind regards,

, Oxana, г. Москва
Дмитрий Носиков
Юрист, г. Новочебоксарск

Здравствуйте!

Мой вопрос похож на этот, только я размещал на сайте оригинальные товары ввезенные не через официального дистрибьютора в РФ. Название марки изменено, пусть будет «CALVIN»

Oxana

То есть Вы продаете оригинальные товары которые ввезены на территорию РФ без согласия правообладателя?

Вообще то это незаконно, товор должен быть ввезен в РФ самим правообладателем или с его согласия.

ГК РФ Статья 1487. Исчерпание исключительного права на товарный знак

Не является нарушением исключительного права на товарный знак использование этого товарного знака другими лицами в отношении товаров, которые были введены в гражданский оборот на территории Российской Федерации непосредственно правообладателем или с его согласия.
Oxana
Клиент, г. Москва

А я не могу покупать новые товары на авито у частных лиц и продавать через сайт?

опять же все упирается в то согласен ли был правообладатель на ввоз этих товаров на территорию РФ при приобретении их первоначальными покупателями.