Как подготовить документы для оформления ВНЖ?

I have рвп. I have moscow registration . I want to submit document for внж. Any one can guide me how to prepare the document? & how to submit document without waiting 2 month for submision to ммц.

, kalp, г. Москва
Федор Миндзар
Адвокат, г. Самара

Вы вправе подать заявление в течение 6 месяцев до истечения РВП, в том числе в форме электронного документа. Согласно:

Федеральный закон от 25.07.2002 N 115-ФЗ (ред. от 07.03.2017) «О правовом положении иностранных граждан в Российской Федерации»Статья 8. Постоянное проживание иностранных граждан в Российской Федерации

1. В течение срока действия разрешения на временное проживание и при наличии законных оснований иностранному гражданину по его заявлению может быть выдан вид на жительство. Заявление о выдаче вида на жительство подается иностранным гражданином в территориальный орган федерального органа исполнительной власти в сфере миграции не позднее чем за шесть месяцев до истечения срока действия разрешения на временное проживание. Заявление о выдаче вида на жительство может быть подано в форме электронного документа с использованием информационно-телекоммуникационных сетей общего пользования, в том числе сети Интернет, включая единый портал государственных и муниципальных услуг.
(в ред. Федеральных законов от 18.07.2006 N 110-ФЗ, от 27.07.2010 N 227-ФЗ)

(см. текст в предыдущей редакции)

2. До получения вида на жительство иностранный гражданин обязан прожить в Российской Федерации не менее одного года на основании разрешения на временное проживание.

You have the right to submit an application within 6 months before the expiry of the RWP, including in the form of an electronic document. According to:

Federal Law No. 115-FZ of 25.07.2002 (as amended on 07.03.2017) «On the Legal Status of Foreign Citizens in the Russian Federation» Article 8. Permanent Residence of Foreign Citizens in the Russian Federation

1. During the period of validity of a temporary residence permit and if there are legal grounds for a foreign citizen, his application may be issued a residence permit. The application for the issue of a residence permit shall be submitted by a foreign citizen to the territorial office of the federal executive authority in the field of migration no later than six months before the expiry of the temporary residence permit. An application for the issue of a residence permit can be submitted in the form of an electronic document using public information and telecommunications networks, including the Internet, including a single portal of state and municipal services.
(In the amended version of Federal Law No. 110-FZ of July 18, 2006, No. 227-FZ of July 27, 2010)

(See the text in the previous wording)

2. Before obtaining a residence permit, a foreign citizen must live in the Russian Federation for at least one year on the basis of a temporary residence permit.